FC Barcelona lanserer ny hjemme- og bortedrakt fra Nike

FC Barcelona har nettopp lansert klubbens nye hjemme- og bortedrakt for den kommende sesongen. Med røtter i Catalonia er det ingen overraskelse at de katalanske nasjonalfarger har vært en stor inspirasjonskilde hos designerne.

Du kan allerede nå forhåndsbestille Barcelonas nye drakter her.

FC Barcelona hører til i eliten av europeisk fotball, men selv om klubben nyter stor internasjonal anerkjennelse, bevarer den sin forkjærlighet til sine røtter. Barcelona er nemlig hovedstaden i den spanske regionen Catalonia, hvor mange av klubbens spillere opprinnelig kommer fra. Xavi og Piqué er blant dem som stolt viser klubbens nye drakter frem.

De tradisjonelle røde og blå stripene er tilbake, men ermene beholder litt av fjorårets detaljer, hvor fargene smelter sammen. Designet er inspirert av FC Barcelonas velkjente spillestil. Den kan virke simpel, men er i realiteten utrolig kompleks og vanskelig å utføre; med andre ord et mesterverk.

Den brede v-halsen er designet med gul på forsiden, mens baksiden er designet i gule og røde striper fra det katalanske flagget, også kalt Senyera. Denne lille detaljen har det blitt gjort plass til i sømmen på drakten, og det er også gjort plass til klubbens motto. Mottoet finner vi i nakken på drakten og lyder som følgende: «Més Que Un Club» og betyr direkte oversatt «mer enn en klubb».

Bortedrakten er for første gang inspirert av det katalanske nasjonalflagget, og i motsetning til hjemmedrakten, er bortedrakten designet med rund hals i gult og rødt. Bortedrakten har de samme stripene og bevarer detaljen på ermene, hvor fargene smelter sammen.

I samsvar med Nikes miljøbeviste tiltak er FC Barcelonas nye hjemmedrakt produsert av resirkulert polyester, som er utvunnet av plastikkflasker. Drakten veier kun 150 gram og er dermed 23% lettere enn fjorårets drakt. Likevel er drakten også 20% sterkere, hvilket er utrolig imponerende. Drakten har naturligvis Nikes DriFit teknologier, som transporterer svette og fuktighet vekk fra kroppen.

Du kan allerede nå forhåndsbestille Barcelonas nye drakter.

FC Barcelona skal i den kommende sesong forsvare det spanske mesterskapet med de katalanske fargene på drakten. Hva synes du om den Barcelona drakten? Liker du best hjemme- eller bortedrakten? Del din mening med oss i kommentarfeltet nedenfor, og delta gjerne i debatten på Twitter og Facebook.