Atletico Madrid ser frem mot mer suksess i ny hjemmedrakt

Det er nok delte følelser å spore i garderoben til Atletico Madrid. På den ene siden så har klubben hatt en av sine aller mest suksessfulle sesonger i nyere tid – og på den andre siden så ble de frarøvet CL-seiren på få minutter. Men det er ikke noe tvil om at Simeones tropper kommer sterkt tilbake neste sesong, og Nike er allerede klare med den nye hjemmedrakten.

Atletico Madrid har hatt en stigende kurve de siste årene, men det var nok de færreste som hadde tippet på en så flott sesong. På tross av at de ikke kunne sette kronen på verket med CL-pokalen så er det ikke noe tvil om at popularitetsbarometeret vil fortsette med å gå i den retningen for Atletico Madrid.

Derfor vil det sikkert være en del som kommer til å glede seg over Nike i dag kunne presentere Atleti's nyeste hjemmedrakt som Diego Costa og Co vil bruke neste sesong. Og med Atletico gjør Nike som de har gjort med mange andre klubber også – graver dypt ned i klubbens suksessfulle historie for å hente inspirasjon til designet.

Atletico Madrid startet faktisk med å spille i blå og hvite striper (det samme som Atletico Bilbao) men byttet i 1911 til de karakteristiske Rød/Hvite stripene som har prydet imaget til klubben siden. Nike har vært ansvarlige for klubben siden 2001 da de overtok sponsoratet fra Reebok.

Og denne drakten hyller et spesielt minne i klubbens historie, nemlig tittelen som verdensmestere i 1975 da Atletico Madrid beseiret Independiente. Designet er dermed nærmest en tro kopi av den fra 1975 med tre røde striper foran og tre røde striper bak. For å gi drakten et moderne tvist har Nike lagt til de røde stripene i forskjellige toner av rødt i et vinkeltegnet mønster som i tillegg sender referanser til å forme logoen til Atletico Madrid.

Den klassiske look'en er gjennomgående på hele drakten som blant annet blir understreket av den klassiske V-halsen i den blå atletico-fargen. På innersiden av kragen har Nike skrevet på teksten Campeon del Mundo 1975 for å understreke en av de stolteste prestasjonene i klubbens historie. På baksiden av drakten er det også en vri fra den gamle æraen, da spillernummeret er plassert inne i en hvit boks – akkurat som det var i 1975.

Atletico Madrids nye hjemmedrakt er selvfølgelig utviklet med de nyeste innovasjonene fra Nike den også. Den er nemlig produsert av resirkulerte plastflasker, og Nikes 3D kroppsscannere har blitt brukt for å finne den perfekte passformen til spillerne, og den blir mer behagelig å løpe rundt i.

Og det er jo ikke en Nike fotballdrakt dersom den ikke har Dri-FIT-teknologi, og troppene til Simeone kan selvfølgelig glede seg over at drakten er utstyrt med teknologien som bidrar til å holde en behagelig kroppstemperatur, slik at spillerne kan bruke all energien på å spille fotball og intet annet.

Nike har nok kanskje fått øynene litt ekstra opp for Atletico Madrids nye hjemmedrakt, etter at interessen for klubben har økt de siste årene, og Atletico er nok ganske fornøyde med at de byttet over til Nike i 2001. Resultatet 13 år etter den første drakten er i hvert fall stilsikker, og tro mot Los Colchoneros' kultur og historie.

Nike har i dag presentert den nye hjemmedrakten til Atletico Madrid, og når Diego Costa & Co. løper ut til en ny sesong til høsten vil de i hvert fall være tro til klubbens identitet. Hva synes du om den nye hjemmedrakten til Atletico Madrid? Er den noe for deg? Del tankene dine med oss i kommentarfeltet under og på Facebook og Twitter.