Nike bygger opp Manchester Uniteds storhet med ny drakt

Siden Nike overtok ansvaret for Manchester Uniteds drakter i 2002 har de forsøkt seg på en rekke forskjellige design. Både design som har hyllet fortiden og nåtiden, men med en klubb med en så stolt historie er det ikke alltid like lett å gjøre alle tilfreds. Med forrige sesongs fiasko er det nå tid for å dra tilbake til røttene. Se Manchester United nye hjemmedrakt her.

I Manchester United svar avslutningen på 12/13-sesongen både en glede og en sorg. På den ene siden kunne de feire sitt 20. engelske seriemesterskap og på den andre siden var det også slutten på en æra. En æra med Sir Alex Ferguson i spissen. En mann som avsluttet sin siste sesong med sitt 13. seriemesterskap. Forrige sesong gikk som mange fryktet og det nå blitt tid for en gjenfødsel av klubben som opp i gjennom 1990 og 2000-tallet har vært en av Premier Leagues aller beste klubber.

Slå deg løs med Manchester Uniteds nye hjemmedrakt. Forhåndsbestill nå

Det er et oppdrag Nike har tatt alvorlig og de startet der enhver fotballklubb starter – med draktene. I dag har nemlig Nike løftet sløret på deres nyest bidrag til Manchester United og man kan si at Nike har latt seg inspirere av en periode i klubbens historie som representerer en av de viktigste periodene i klubbens historie. Designet er nemlig inspirert fra 1980-tallet.

Slå deg løs med Manchester Uniteds nye hjemmedrakt. Forhåndsbestill nå

Kragen og ermene er laget i samme design som under 80-tallet ble et populært varemerke for United. Det sort/rød/hvite stripete designet ble for første gang tatt i bruk da Red Devils begynte å spille med deres ikoniske Sharp logo på magen. Mens kragen den gang var mer v-hals formet enn denne nye varianten, så fører designet tankene tilbake til den gang da Manchester United langsomt fikk bygget opp igjen fundamentet fra storhetstiden på 50- og 60-tallet.

Sist sesong sendte Nike en liten hilsen til en av drakten som Eric Cantona gjorde ikonisk med polokragen og knappene under. Polokragen er som sagt erstattet med stilen fra 80-tallet, men knappene er bevart, selv om Nike denne gang har redusert dem til èn. En fin liten detalj som gir drakten et stilfullt design.

Akkurat som i 1982 da Sharp ble ønsket velkommen på Manchester Uniteds drakter, ønsker i år klubben en ny sponsor velkommen, Chevrolet. Den amerikanske bilprodusenten ble annonsert som klubbens nye sponsor i 2012 og erstatter Anon, som har hatt den prestisjefulle plassen siden 2010. Man må bare vende seg til logoen, for samarbeidet bygges på en 7 år lang kontrakt.

Slå deg løs med Manchester Uniteds nye hjemmedrakt. Forhåndsbestill nå

Utover disse nye detaljene er alt som det gamle. Den røde fargen som har prydet klubben siden starten av 1900-tallet dominerer fortsatt hjemmedrakten. Ser vi bort fra det estetiske er den nye drakten naturligvis utstyrt med Nikes velkjente Dri-Fit teknologi, som med sin evne til å holde drakten tørr og lett gjør det spesielt behagelig å spille i.

Den kommende sesongen blir noe annerledes for fotballverden. Det vil nemlig være første gang at Manchester United ikke vil opptre i noen som helst form for europeisk fotball siden de engelske klubbers forbud fra 1985-1989. Supporterne kan trøste seg med at siden Manchester United kom tilbake til Europa vant de 13 seriemesterskap, fire FA-cup titler, to Champions League titler og to interkontinentale trofeer. Lurer på om Louis van Gaal kan leve opp til Sir Alex Fergusons fantastiske statistikker?

Slå deg løs med Manchester Uniteds nye hjemmedrakt. Forhåndsbestill nå

I Manchester United er det tid for å gjenoppbygge det imperiet som Sir Alex Ferguson hadde bygd opp. Louis van Gaal er hentet til klubben og de har allerede sikret seg Ander Herrera og Luke Shaw. Nå har Nike tatt første stikk med en ny hjemmedrakt som vekker minnene fra 1980-tallet. Hva synes du om Manchester Uniteds nye hjemmedrakt? Lever den opp til dine forventninger? Del tankene dine med oss i kommentarfeltet under og på Facebook og Twitter.