Nike hyller Celtics grunnlegger med ny tredjedrakt

Man sier det kan være kaldt på toppen. For Celtic kan det uttrykket være slående riktig. Vi skal nemlig tilbake til 1994-95 sesongen for å finne sist gang Celtic ikke endte som nummer 1 eller nummer 2 i den skotske serien. Nike har ikke vært med like lenge, men de kan fortsatt levere flotte drakter til den stolte skotske klubben. Nylig presenterte de Celtics tredjedrakt. Se den her.

I november 1887 besluttet irske Marist prest Broder Walfrid å grunnlegge sin egen fotballklubb. Formålet til klubben var å bli kvitt fattigdom og startet klubben som et veldedighets prosjekt. Han ga klubben navnet Celtic Football Club og 1888 i mai måned spilte klubben sin første offisielle fotballkamp. Laget spilte i hvite drakter og vant for øvrig kampen 5-2 mot Rangers.

Det er nettopp denne historien Nike lot seg inspirere av da de skulle designe Celtics nye tredjedrakt. Den er en direkte hyllest til klubbens grunnlegger og jobben som ble gjort for å starte klubbens lange historie. De tre fargene grønn, hvit og gul er en moderne tolkning av de irske fargene, som er Celtics grunnlegger sin opprinnelige nasjonalitet.

På innsiden av nakken har Nike satt en liten vimpel designet i samme stil som Celtics karakteristiske grønne og hvite ringer fra hjemmedrakten. På innsiden har Nike skrevet klubbens stolte motto: «A club like no other» (En klubb som ingen andre). Denne tredjedrakten vil altså være i Celtics nye draktkolleksjon når du skal ut å teste krefter i den hjemlige liga, men også i Europa hvor klubben endelig kan få den motstanden de mangler i Skottland.

Selv om Celtics tredjedrakt hyller en tid som ikke våre oldemødre levde en gang, stråler den av et moderne design og den vil helt sikkert bli godt likt av selv de mest hardbarkede Celtic fans. Hvordan likte du designet på Celtics nye tredjedrakt? Del tankene dine med oss i kommentarfeltet under og på Facebook og Twitter.