Nike kombinerer fortid og nåtid med Manchester United tredjedrakt

Om Nike noensinne kommer til å lage en drakt for Manchester United igjen er uvisst, så denne sesongens drakter er det siste samarbeidet mellom Nike og Manchester United for denne gang. I går kveld presenterte Nike den siste av sesongens tre drakter.

Etter en av historiens verste sesonger er The Red Devils klar for å kjempe seg tilbake i toppen, hvor de konsekvent har vært siden Sir Alex Ferguson tok over i 1986. Nettopp 80-tallet er en periode Nike har latt seg inspirere av med Manchester Uniteds nye drakter, og spesielt med denne tredjedrakten.

Den blå fargen var nemlig spesielt fremtredende opp gjennom 80-tallet da klubben fra Manchester bygget opp deres imperium. Samtidig sendes det også en liten referanse til seieren i Europacupen i 1968. Det var forøvrig første gang at en engelsk klubb klarte å vinne turneringen, som vi i dag kaller Champions League.

Drakten er laget med to nyanser av blå, der fremsiden er lysere enn baksiden. Fargene er adskilt av en rød stripe som går langs sidene og som representerer klubbens hjemmebanefarger. På innsiden av kragen på alle tre draktene har Nike tilføyet «Youth, Courage, Greatness» for å understreke klubbens kjerneverdier og virkelige fremheve klubbens stolthet.

Som en obligatorisk del av Nikes drakter, så er denne tredjedrakten også utviklet med Nikes DriFit-teknologi, som holder tøyet lett og behagelig. Langs sidene er det laserskårede ventilasjonshull som sørger for å lede luften rundt i drakten. Dermed holdes temperaturen nede og musklene kan arbeide mer effektivt.

Når den kommende sesongen avsluttes vil Nike og Manchester Uniteds veier skilles etter 12 år sammen. Det har vært en utrolig suksessfull tid med blant annet seier i Champions League. Nå har de fullført dette årets draktsett med en blå tredjedrakt for å hylle fortidens design. Hvilken av de tre draktene liker du best? Del tankene dine med oss i kommentarfeltet under og på Facebook og Twitter.*